Čo ovplyvňuje správny vývoj pohybového aparátu dieťaťa?

Ako by ste mali podporiť správny vývoj pohybového aparátu Vášho dieťaťa?

 

Hraničným vekom vo vývoji pohybového aparátu dieťaťa je vek 1,5 roka, kedy by už každé dieťa malo začať samostatne chodiť. Správna životospráva v tomto veku vo veľkej miere pomáha predchádzať nepríjemnostiam, ktoré sa objavujú až v neskoršom veku. Z tohto hľadiska sú dôležité nasledujúce aspekty:

 

Zdravá výživa

Optimálne množstvo vitamínov, minerálnych látok, bielkovín, sacharidov a tukov je nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa. Energetická hodnota potravy by sa mala meniť podľa aktuálneho veku, čím sa zabezpečuje udržiavanie vhodnej telesnej hmotnosti.

 

Výber kvalitnej obuvi

Obuv by mala byť  anatomicky tvarovaná tak, aby podporila správny vývoj nožičiek. Nemali by sa deťom obuť nosené topánky, nakoľko malé nožičky si postupne vytvarujú a opotrebujú topánky. Kvôli poteniu malých nožičiek by sa mala vybrať obuv výlučne z prírodných materiálov, z pravej kože alebo textilu. Tieto materiály majú schopnosť pohlcovať vlhkosť. Materiály, ktoré sú nepriedušné môžu spôsobiť aj nepríjemné plesňové ochorenia chodidiel.

 

Tesné ponožky

Dieťa by malo nosiť ponožky v príslušnej veľkosti. Príliš tesné ponožky stláčajú malé prsty, ktoré takto nemajú dosť priestoru na voľný pohyb. Ponožky by mali byť z bavlny, aby dobre pohlcovali vlhkosť.

 

Pravidelný pohyb

Pre správny vývoj pohybového aparátu dieťaťa je nevyhnutný pravidelný pohyb. Rodičia by mali denne cvičiť s dieťaťom doma alebo navštevovať krúžky cvičenia. Šport a rôzne pohybové aktivity by mali byť prirodzenou súčasťou každodenného života dieťaťa už od malička.

 

Chôdza naboso

V lete by dieťa malo chodiť naboso po tráve, kamienkoch alebo piesku, keďže tieto odlišné povrchy vytvárajú rôzny tlak na chodidlá a tým spevňujú ich svalstvo. 

 

Nájdete nás aj na:  Facebook Modrý koník