Ploché nohy

Ploché nohy


V dnešnej dobe takmer každé tretie dieťa má nejaké problémy s nôžkami, či už ploché chodidlá, zlé našľapovanie, vybočenie prstov, päty, deformované pršteky a podobne. Vo väčšine prípadov pôsobí tieto problémy nesprávna obuv.


Zdravé chodidlo má dva oblúky, pozdĺžne a priečne. Ak tieto oblúky – klenby poklesnú, dieťa našľapuje na celé chodilo, hovoríme o plochej nohe. Rozlišujeme pozdĺžne plochú nohu a priečne plochú nohu v závislosti od toho, ktorá klenba je narušená.


U novorodencov sú pozdĺžne a priečne klenby chodidla úplne iné ako u staršieho dieťaťa. Pri novorodencov existuje aj vrodená plochá noha, ktorá vzniká v dôsledku zlého uloženia kostičky v chodidle. Je to však veľmi zriedkavý prípad. Tento problém je potrebné riešiť ortopédom už vo veľmi skorom období života. Možným riešením sú sadrovanie alebo operácia, ktorou sa kostička v chodidle  uloží na správne miesto.


Chodidlá novorodencov sú prekryté tukovými vankúšikmi, pričom klenba sa začína rysovať okolo 2. – 3. roku života dieťaťa.


Ploché nohy môžu byť pôsobené ochabnutím svalov a väzov, ktoré udržujú správny tvar klenby chodidla, vrodenými poruchami, ochoreniami svalov, predčasným stavaním detí na nohy, nadmernou telesnou hmotnosťou, vybočenými kolenami a nevhodne vybranou obuv – príliš malá, tesná, hygienicky nevhodná.


Väčšina detí nemá príznaky plochej nôžky, tie sa objavujú až v neskoršom veku. Kvôli tomu treba dbať už od malička na správny výber obuvi pre dieťatko, ktorá je vo svojom vnútri vytvarovaná tak, aby podporovala klenby dieťatka.


To, či má vaše dieťatko správny tvar chodidla môžete ľahko otestovať aj doma. Najčastejšie sa použijú nasledovné spôsoby testovania:

  • Namočte nožičky dieťatka do vody, postavte ho na suchú dlažbu a prejdite s ním kúsok, pričom sledujte odtlačok jeho nôžok.
  • Natrite nožičky dieťatka farbou (napr. temperové farby, vodové farby) a postavte dieťa na hárok papiera alebo ho nechajte prejsť cez papier. Tento spôsob sa používa bežne pri vyšetrení funkcie chodidla v ortopedických ambulanciách.


Ak vaše dieťatko našľapuje na vnútornú stranu nožičky, a odtlačok jeho nožičky je skôr široký ako dlhý, pravdepodobne má ploché nohy.


Ak máte podozrenie, že vaše dieťatko má ploché nohy, treba vyhľadať ortopéda, ktorý vám poradí ako ďalej.


Správny vývin nožičiek vášho dieťatka môžete podporovať kvalitnou obuvou, ktorá je vnútri anatomicky tvarovaná, dať pozor na hmotnosť vášho dieťatka, a nechať ho chodiť naboso hlavne po tráve, kamienkoch, piesku a podobne, čo masíruje nožičky a tým sa spevňuje svalstvo malej nožičky.
 

Nájdete nás aj na:  Facebook Modrý koník