Životnosť obuvi

Životnosť obuvi

Životnosť a správna funkčnosť obuvi závisí na jej  správnom udržiavaní o ošetrovaní. V daždivom počasí je vhodné obuv častejšie striedať, ak je vlhká, dostatočne vysušiť. Rodičia by nemali zabúdať pravidelne kontrolovať, najmä u menších detí, či topánka vyhovuje veľkostne, a podľa potreby obuv meniť za väčšiu. Pri dodržaní týchto základných zásad sa budú nohy vášho dieťaťa optimálne vyvíjať a pomôžete mu tak predísť nepríjemným ochoreniam pohybového aparátu v dospelom veku.

 

Aspekty používania obuvi

Pri výbere správnej obuvi je nevyhnuté si určiť účel použitia, prevedenie a materiálové zloženie. Pre každý účel použitia je vhodný iný druh obuvi. V prípade použitia obuvi na iný účel ako je hlavný účel použitia zvolený pri kúpe obuvi môže dôjsť k jej poškodeniu. Takto pôsobené poškodenie nie je možné kvalifikovať ako oprávnenú reklamáciu.
 

Podľa účelu použitia rozlišujeme nasledovné hlavné druhy obuvi:

Spoločenská obuv – je určená na krátkodobé nosenie v interiéroch a na slávnostné príležitosti. Kvôli konštrukčným vlastnostiam nie je určená na celodenné nosenie. Spoločenské obuvi sú citlivé na mokré a nevhodné povrchy.

Vychádzková obuv – je určená predovšetkým na bežné nosenie v primeraných podmienkach.

  • Prechodná – je určená na použitie hlavne cez jarné a jesenné obdobie.
  • Letná – je určená na použitie cez letné obdobie.
  • Zimná – je určená na použitie cez zimné obdobie.

Rekreačná obuv – je určená na chvíle oddychu, pričom nie je určená na celodenné nosenie.

Športová obuv – je určená na presne vymedzenú športovú aktivitu. Športové obuvi sú vyrobené na presný druh športovej aktivity, preto celodenné použitie takejto obuvi ako ani jeho nosenie na bežné účely neodporúčame.

Domáca obuv – je určená výlučne na domáce použitie ako prezúvková obuv.


Z hľadiska zdravia chodidiel žiadna obuv nie je určená na celodenné použitie. Obuv je potrebné často striedať, hlavne v nepriaznivom počasí. Pri výbere vhodnej obuvi si zvážte aj vonkajšie podmienky.

 

Ošetrenie a údržba obuvi

Pri každodennom používaní obuvi primerane klesá aj jej životnosť. Záručnú dobu nie je možné zamieňať so životnosťou obuvi. Pri obúvaní, a to hlavne obuvi s uzavretým strihom používajte obúvaciu lyžicu, aby ste predchádzali poškodenie obuvi nesprávnym spôsobom obúvania. Obuv musí byť pri obutí a vyzutí riadne rozšnurovaná, zips treba čo najviac rozzipsovať. Nikdy nevyzúvajte prišliapnutím päty. Po vyzutí  obuv napnite na obuváky so zodpovedajúcim tvarom a veľkosťou. Takto udržíte správny tvar obuvi a vyrovnáte záhyby vzniknuté pri chôdzi. Zips na obuvi nikdy nenamáhajte, odporúčame natrieť parafínom alebo sviečkou. Starostlivosťou obuvi predĺžite aj jej životnosť. Premočenú obuv nikdy nesušte v kontakte a v blízkosti tepelných zdrojov, ale pri izbovej teplote. Premočenú obuv odporúčame vypchať papierom a po uschnutí ošetriť vhodným prostriedkom. Pri zvýšenom potení alebo prevlhnutí môže prírodná useň čiastočne púšťať farbu najmä obuv ktorá nie je vybavená podšívkou. Žiadnu obuv nie je možné prať v práčke. Obuv je potrebné chrániť pred akýmkoľvek chemickým vplyvom a pred rozpúšťadlami, ktoré poškodzujú materiál obuvi. Stav obuvi pravidelne kontrolujte, ošetrujte obuv vhodným spôsobom a v prípade potreby zabezpečte včasné opravy pätníkov, porušených šitých a lepených spojov a iných chýb spôsobených bežným opotrebením. Odporúčame použiť ponožky a pančuchy rovnakej farby, ako je farba podšívky.

 

Odporúčane ošetrenie jednotlivých druhov obuvi

  • Vrchná časť obuvi:

Vlasové materiály (velúry a nubuky) – čistiť kefovaním alebo špeciálnou gumou. Pri kefovaní dbajte na to, aby sa vlasy nevydierali. Nepoužite krém na obuvi. Obuv ošetrite impregnačným sprayom.

Umelá koža – znečistený povrch čistiť s vodou bez použitia akýchkoľvek chemikálii. Po uschnutí obuvi utrieť mäkkou handričkou. Nepoužite krém na obuvi.

Hladká useň – čistiť vhodnou kefkou, mäkkou handričkou alebo vlhkou špongiou. Suchú useň ošetriť krémom.

Lakovaná useň – nečistoty odstrániť mäkkým textilom za sucha alebo za mokra. Povrch obuvi je nutné chrániť pred chemickými vplyvmi ako aj rozmočením. Pred mrazom chráňte ošetrením špeciálnym prostriedkom určeným na ošetrenie daného typu obuvi.

Textilné materiály – čistiť kefovaním, podľa druhu textilu a povahy znečistenia, ako aj vytieraním za vlhka. Mastné škvrny čistiť čističom škvŕn určeného na textil. Obuv impregnovať sprejom na textil.

  • Spodná časť obuvi:

Koža – čistiť kefovaním.

Umelé materiály – čistiť vlhkou handričkou.

UPOZORNENIE – kožená obuv nie je hydrofóbna.
 

Nájdete nás aj na:  Facebook Modrý koník